Youtube, dünyanın en çok ziyaretçi alan en büyük video sitesi. Öyleki uzun süre ülkemizde yasak olmasına rağmen millet olarak bir şekilde Youtube'u takip etmeye devam ettik. Peki bu kadar takip edilen bir site hakkında neler biliyorsunuz? İşte Youtube'u daha iyi tanımanız için bazı ilginç bilgiler:
1. Youtube'un kuruluşunda Paypal'ın rolü
Youtube Hakkında İlginç Bilgiler
Youtube'u 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim kurdu. Bu üç kişi daha önce çalıştıkları başka bir meşhur şirketten yani Paypal'dan tanışıyorlardı. Paypal e-Bay'e satılınca çalışanlara da satıştan ikramiye dağıtıldı. Youtube da Hurley, Chen ve Karim'in ikramiyeleri ile kuruldu. Yani Paypal olmasaydı Youtube da olmazdı diyebiliriz aslında.
Youtube Hakkında İlginç Bilgiler
 Youtube bir Çöp Çatan sitesi olabilirdi
Youtube'u kuran üçlü başlangıçta sitenin konseptini belirlememiş. Bir efsaneye göre Youtube yayın hayatına video çöpçatan sitesi olarak başlamış. Kurucular bu fikirden çabucak vazgeçmişler. Günümüzde Youtube ilham kaynağı olarak iki ayrı olaya atıfta bulunulmaktadır. Bunlardan ilki Karim'in Janet Jackson'ın dolabındaki arızayla ilgili online görüntü bulamaması diğeri de Hurley ve Chen'in e-posta sınırlamaları nedeniyle bir akşam yemeği videosunu paylaşamamaları olarak anlatılıyor.
Youtube'un etkileyici istatistikleri
Youtube 2011'de aylık 490 milyon tekil kullanıcı ve 92 milyar sayfa gösterim sayısına ulaştı. Youtube'da ayda 2.9 milyar saat (325.000 yıldan fazla) vakit geçiriyoruz. Kaldı ki bu istatistikler sadece Youtube.com'a ait. Aslında başka sitelerdeki gömülü (embed) videoları da katarsak bu rakamlar çok daha büyür.

 Youtube'un sosyal medya istatistikleri
Youtube'un sosyal medyayla ilgili istatistikleri de oldukça etkileyici: Bir dakikada, içinde Youtube linki barındıran 400'den fazla tweet atılıyor. Facebook'da ise her gün 150 yıla denk gelecek kadar Youtube videosu izleniyor.