9 Aralık 2015 Çarşamba

ÖKSÜRÜK ÇEŞİTLERİ

TUVALET ÖKSÜRÜĞÜ 

Tuvaletin kapısı vurulduğunda içerdeki kişinin çıkardığı öksürme sesidir. Sadece tuvaletin dolu olduğu anlamına gelir, üzerinde durulması gerekmez. Öksürük sesini gaz çıkarma sesi de izleyebilir. 

KONSER ÖKSÜRÜĞÜ 

Ciddi bir öksürük tipi olup, bulaşıcıdır. Konser gibi uzun süre sessizlik gereken ortamlarda parça aralarında iki üç dinleyicinin başlattığı ve tüm salona yayılan, müzik tekrar başladığında sonlanan akut bir öksürük tipidir. 

AYAĞINI DENK AL ÖKSÜRÜĞÜ 

Bir ortama girmeden önce ortaya çıkan ve içerdekilerin derlenip toparlanmasına fırsat vermeye yarayan öksürük tipidir. 

SINAV ÖKSÜRÜĞÜ 

Çoktan seçmeli sınavlarda görülen öksürük tipidir. Sınıfın çalışkanına soru numarası gösterilir, o da doğru cevabı öksürük sayısı ile bildirir. 

YARIŞMA ÖKSÜRÜĞÜ 

Sınav öksürüğünün bir alt tipi olarak da kabul edilebilir. Bunun en iyi bilinen örneği bizde 'Kim 500 Milyar İster' adıyla bilinen yarışmanın Almanya'daki versiyonunda yaşanmıştır. Seyirciler doğru cevapları öksürerek bildirmişler ve yarışmacı da büyük ikramiyeyi kazanmıştır. Ancak, sonradan bu durum anlaşılmış ve kazanılan paralar geri alınmıştır. 

HADİ CANIM SEN DE ÖKSÜRÜĞÜ 

Genellikle kızlar ve kadınlar toplantısında rastlanır. Herkes birbirine hava atacak ya, baktınız ki biri gerçekten uçuyor, ne attığını o da bilmiyor, öhhöö iye bir öksürün, bakın nasıl renkten renge girip yere çakılıyor. 

PSİKOJENİK ÖKSÜRÜK 

Bazen psikolojik faktörler de öksürüğe neden olabilir. Bu öksürük, kişi sinirlenince veya heyecanlanınca daha belirgin olur. Bazı kişilerde tik halini alıp süreklilik kazanabilir. 

BEN DE BURADAYIM ÖKSÜRÜĞÜ 

Bir şey dağıtılırken ya da insanlar bir yere davet edilirlerken adınız geçmiyorsa kendinizi hatırlatmaya yarayan öksürüktür. 


AİLE VAR ÖKSÜRÜĞÜ 

Herkese açık bir ortamda, açık saçık şeyler konuşulurken ortaya çıkan çocukları ve aileyi koruma amaçlı öksürüktür. 

ÖĞÜNMEK GİBİ OLMASIN ÖKSÜRÜĞÜ 

İnsanın kendini övmeye başlamasından önce aniden beliren bir öksürük türüdür. 

MİKROFON ÖKSÜRÜĞÜ 

Mikrofondan sesinizin gelip gelmediğinin anlaşılmasına yarayan öksürüktür. Şiddetli olursa, mikrofonda vanıltı yapabilir. 

UYANDIRMA ÖKSÜRÜĞÜ 

Konuşmanız sırasında uyuklayanları kendilerine getirmeye yarayan öksürüktür. 

AMAN ADAM BURDA ÖKSÜRÜĞÜ 

Birinin orada olmadığını sanıp hakkında ileri geri konuşurken o kişinin ortama girdiğini haber veren öksürük tipidir. Okullarda öğretmenin sınıfa girmesi ya da bürolarda müdürün odaya girmesi sırasında duyulabilir. 

VE DE ÖKSÜRÜKLÜ BİR FIKRA 

Temel ile Dursun doktora gitmişler. Dursun öksürüyor, Temel ise kabız imiş. Doktor bunlara birer şurup vermiş fakat şişeler karışmış.Doktor bir hafta sonra kontrole gelmelerini istemiş. Bir hafta sonra Dursun doktora gitmiş. Doktor "nasıl oldun, öksürüğün geçti mi?" diye sormuş. Dursun ise "Toktor pey haçan cesaret edup te öksüremeyrum" demiş.
Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

ARGUN