21 Aralık 2015 Pazartesi

Far Işığıyla Tavşan Avına 2 Bin 900 Lira Ceza


Far Işığıyla Tavşan Avına 2 Bin 900 Lira Ceza

Konya’da yasak olmasına rağmen far ışığıyla tavşan avı yaptığı öne sürülen 2 avcı suçüstü yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar 8.Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ileJandarma timleri, Konya’nın Altınekin ilçesine bağlı Dedeler Mahallesi Düzengi mevkisinde aldığı far ışığıyla tavşan avı yapıldığı yönündeki ihbar üzerine çalışma başlattı. 

Konya’da yasak olmasına rağmen far ışığıyla tavşan avı yaptığı öne sürülen 2 avcı suçüstü yakalandı.

far-isigiyla-tavsan-avina-2-bin-900-lira-ceza-7963223_x_o
Edinilen bilgiye göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar 8.Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ileJandarma timleri, Konya’nın Altınekin ilçesine bağlı Dedeler Mahallesi Düzengi mevkisinde aldığı far ışığıyla tavşan avı yapıldığı yönündeki ihbar üzerine çalışma başlattı. Harekete geçen Milli Parklar ve Jandarma ekipleri, bir pikap araçla havanın karardığı saatlerde tavşan avı yaptıklarını tespit ettikleri şahıslara suçüstü yaptı. Operasyon esnasında kaçmaya çalışan avcıların içerisinde olduğu araç durdurularak arama gerçekleştirildi. Yapılan aramada avcılar tarafından vurulan bir yaban tavşanı bulunurken, avda kullanılan 2 adet av tüfeği de ele geçirildi. Avcıların avda kullandıkları araca mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere yasal işlem başlatılmak amacıyla el konulurken, suçüstü yapılan iki avcı hakkında ise belgesiz avlanma ve avda yasak olan eşyaları kullanmaktan ötürü 2 bin 403 lira idari para cezası, 1         tavşan için ise 500 liralık tazminat olmak üzere toplam 2 bin 903 liralık para cezası uygulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 8.Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, yaptığı açıklamada, son denetimde avlanma süreleri dışında ve avcılık belgesi olmadan avlanan 2 kişinin ekipler tarafından yakalandığını belirterek, “Av koruma ekiplerimiz özellikle dağ köylerinde av koruma ve kontrol çalışmalarına yönelik denetimlerini artırdı. Bu kontroller aralıksız olarak devam edecek. Çalışmalarımızda vatandaşlarımızın da bizlere destek vermesini ve kaçak avcıları müdürlüğümüze ihbar etmelerini istiyoruz” dedi. – KONYA
Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

ARGUN