5 Kasım 2015 Perşembe

LİDERLİKTE 4 ALTIN KURAL

Pozisyonunuz ne olursa olsun, liderlik özellikleriniz kariyerinizde büyük önem taşır.
Akıllı şirketler ve çalışanlar, iş hayatında başarılı kalabilmek için liderlik özelliklerini geliştirmenin ne kadar önemli olduğunun farkındalar.
Geleceğiniz için hazırlanın:
Kariyer yolculuğunuz esnasında, birçok liderlik yeteneği öğreneceksiniz, aşağıdaki tavsiyeler de kariyerine hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak.
İstekli olduğunuzu gösterin:
 Kişisel enerji bulaşıcı bir şeydir. Yapılan iş ne olursa olsun, o işe karşı istekli olduğunuzu gösterin. Diğer insanlar bunu gördüğünde onlar da işlerinde istekli olmaya başlayacaklar.
 İyimserlik yaratın:
 İşyerinde negatiflik, yıkıcı etkiler yaratabilir. Mesela patronunuz, bir projedeki yanlışlığı değil, sizden gelecek çözüm önerisini duymak ister.
 Yeniliklere açık olun:
 Yeniliklere karşı koyarsanız, iş hayatınızda başarılı olamazsınız. Mesela yeni bir projeye gönüllü olun ve değişim için diğer çalışma arkadaşlarınıza öncü olun.
 Takım Çalışmasına Yatkın olun:
Günümüzde şirketler az kaynakla çok iş yapmak zorunda kaldıkları için takım çalışmalarına çok önem vermeye başladılar. Tek başınıza çalışmakta ısrar edip, başkalarını kontrol ederseniz, kariyer yolculuğunuzda zorluk çekersiniz. ­

Bir Liderin Görevleri Nelerdir?
Bir projede liderlik yapmanız gerektiğinde, kendinize yeni özellikler eklemelisiniz…
Mümkün olduğunca çalışanlarınıza yetkiler verin. Projelerinizi, doğru kişilere verdiğinizden emin olun.
 Kendinizi işinize adamak, liderlik görevinizin en önemli kısmıdır. 8 saat çalışmak, bir işe kendinizi adadığınızı göstermez. İşinize ve kendinizi geliştirmeye bir gün içerisinde minimum 12 saat ayırın.
Sizin özelliklerinizi tamamlayan çalışanları işe alın. Size benzeyen elemanlar aldığınızda, başarılarınızı kısıtlamış olursunuz. Becerilerinizden farklı becerilere sahip olan elemanları işe alırsanız, hedefinize daha kolay ulaşırsınız.
 Bu işi yapan arkadaşlarınızdan öneri alın. Bir projede ilk defa liderlik yaptığınızda, her şeyi bilemezsin. Bu işte en başarılı olan arkadaşlarınıza, bu işte nasıl başarılı olduklarını sorun.
 Çalışanlarınız yanında olun. Onlara ne kadar güvendiğinizi gösterin.
Sonuç şaşırttı Söz konusu araştırmanın bir benzeri 2007 yılında Ohio Üniversitesi profesörü Jay Zagorsky tarafından da yapılmıştı.
Zagorsky’nin ortaya koyduğu sonuçlar zeka ve mal varlığı arasında hiçbir bağlantı olmadığını, zeki insanların daha yüksek maaşlar aldığını ancak çok zengin olma konusunda ortalama zeka seviyesine sahip insanlardan daha fazla şansa sahip olmadıklarını gösteriyordu.
Wai ve Zagorsky'nin araştırmalarının birbirine pek örtüşmemesi durumu oldukça şaşırtıcı kılıyor.

Ancak bu iki araştırma da göz önünde bulundurulduğunda, üstün zekaya sahip olmak insanları otomatik olarak zengin yapmasa bile büyük katkı sağladığını söyleyebilmek mümkün.
Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

ARGUN